Серпень – час збирання цибулі. Як дізнатися, що цибуля дозріла, і настав час її прибирати з грядки? Визначити це можна за такою ознакою. Коли коренева шийка стає м’якою на дотик, і перо полягає, то час цибулю прибирати. Зазвичай прибирають цибулю на зберігання на початку серпня.
Перо може полечити і від сильного дощу, і зливи, після прополювання від високих бур’янів. Тому не потрібно плутати це охоче цибулин до збирання. Потрібно добре запам’ятати, що цибулю прибирають, коли перо полегло, і коренева шийка стала м’якою на дотик. Замовити запчастини на ваш мотоблок можна за цим посиланням https://agrotech-trading.com.ua/zapchasti-motobloka.html.
Якщо погода дозволяє, то можна спочатку витягнути головки і розкласти цибулини на просушування ділянкою, де вони й росли. У хорошу погоду цибуля може пролежати і обсохнути протягом тижня, а потім її потрібно прибрати під навіс. Слід лише періодично голівки ворушити, щоб цибулини обсихали з усіх боків.
Якщо йде дощ, їх прибирають під навіс відразу, і там головки продовжують сушитися. Причому цибулю потрібно розкласти таким чином, щоб перо було повернуто в один бік, а головки в інший. Є можливість залишити цибулю на грядці на просушування, але накрити її потрібно плівкою, зробивши тунель із дуг. Торці повинні бути відкриті з усіх боків, щоб продувалося повітря. Цибуля сушиться доти, поки перо повністю не висохне.
Перо не рекомендують зрізати (якщо воно тільки не почало гнити, і в цій ситуації зіпсовані цибулини використовують на їжу в першу чергу), тому що під час сушіння відбувається відтік живильних елементів з листя.
Після повного висихання цибулини оглядають наявність інфекції та появі гнилі. Зіпсовані головки цибулі відбраковують. Обрізають перо на відстані 4 см від основи кореневої шийки, розкладають по коробках, сітках, або, не обрізаючи, плетуть коси.